Jeśli lubicie pikantne dodatki do wędlin, serów, mięsa.... wypróbujcie koniecznie ten przepis. Wymyśliłam go z powodu nadmiernej ilości cukinii, z którą musiałam coś zrobić, żeby się nie zmarnowała, nadałam mu nazwę od swojego imienia nie spodziewając się, że to będzie strzał w dziesiątkę. Tak powstał betiwar. Nie sugerujcie się zdjęciem poniżej, to tylko skórka jest spieczona, dzięki temu papryka jest cudownie aromatyczna, a sos w trakcie robienia pachnie w całym domu. Jeśli wolicie mniej ostry sos, wystarczy dać mniej ostrej papryki. Z podanych proporcji wychodzi ok. 5 małych słoiczków.
Co potrzeba:
- 1,5 kg cukinii,
- 1,5 kg papryki czerwonej, mięsistej,
- 1 duża główka czosnku,
- 3 łyżeczki czubate ostrej papryki,
- 2 płaskie łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki cukru,
- 3 łyżki octu spirytusowego 10%,
- olej rzepakowy
Wykonanie:
Paprykę i cukinię myjemy, wycieramy do sucha, układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200°C, pieczemy na termoobiegu 20 minut. Skórka papryki zacznie lekko czernieć. Po tym czasie dokładamy główkę czosnku w łupach, pieczemy całość jeszcze 15 minut. Skórka papryki będzie czarna i taka ma być.
Upieczone warzywa przekładamy delikatnie do dużej miski, przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową, zostawiamy do wystudzenia, łatwiej będzie się ściągało skórkę, ale co jakiś czas wylewamy powstającą wodę. Kiedy warzywa wystygną, ściągamy skórkę z papryki, pozbywamy się środka z pestkami, cukinię kroimy na kawałki i również obieramy ze skóry i pozbywamy się środka z pestkami, czosnek obieramy z łusek, warzywa przekładamy do blendera, miksujemy na gładką masę, przelewamy do szerszego garnka z powłoką teflonową lub ceramiczną. Dodajemy 4 łyżki oleju, ostrą paprykę, ocet, cukier, sól, dokładnie mieszamy, gotujemy na małym płomieniu 50-60 minut często mieszając. Sos powinien tylko delikatnie pyrczeć w trakcie gotowania, żeby się nie przypalił. Gotowy sos jest bardzo gęsty, dobrze się oddziela na boki w garnku jeśli przejedziecie drewnianą łyżką przez dno. Przekładamy go do małych słoiczków do pełna, na wierzch dajemy po jednej łyżeczce oleju, zakręcamy, dajemy do garnka wyłożonego ściereczką, napełniamy wodą do 2/3 wysokości słoików, gotujemy 15 minut. Przy odkręcaniu gotowych słoiczków pamiętajcie, że na wierzchu jest olej, wystarczy przed użyciem zamieszać zawartość.
Smacznego :))
cukinia, czerwona papryka, czosnek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Zapraszam do polubienia mojego fanpage https://www.facebook.com/bulkazchlebem1