Syrop z pigwowca na zimę robiony na zimno

 

Syrop z pigwowca na zimę

Owoce pigwowca są często mylone z pigwą, chociaż wielkością przypominają owoce orzecha włoskiego. Niesamowicie bogate w witaminę C (przebijając pod tym względem cytryny), pektyny, sole mineralne, kwasy organiczne, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki zawartości potasu regulują ciśnienie krwi, działają przeciwmiażdżycowo, obniżają cholesterol. Syrop robiony poniższą metodą na zimno nie traci swoich właściwości. Dodany do herbaty działa wzmacniająco i uodparniająco, doskonale zastępuje cytrynę. Bardzo ważną cechą pigwowca jest to, ze nie przyjmuje metali ciężkich, więc niezależnie gdzie rośnie, jest zdrowy.

Co potrzeba:

  • Dojrzałe owoce pigwowca,
  • Cukier

Wykonanie:

Pigwowca myjemy, zostawiamy do wyschnięcia, kroimy w ćwiartki, wycinamy gniazda nasienne, kroimy w mniejsze kawałki. Do słoików sypiemy na dno cukier, układamy warstwę pigwowca, zasypujemy warstwą cukru i tak do napełnienia słoików. Na dnie i na wierzchu musi być zawsze warstwa cukru. Napełnione słoiki zostawiamy na 1 dzień na wierzchu, bez zakręcania. Przykrywamy ścierką, żeby muszki nie wpadły do słoików. W tym czasie pigwowiec zacznie puszczać sok i cukier zacznie się rozpuszczać. Zakręcamy słoiki pokrywką, ale nie dokręcamy do końca, wstawiamy do lodówki. Co jakiś czas mieszamy słoikami, żeby cukier się rozpuścił do końca i wtedy dokręcamy. Do herbaty wykorzystujemy syrop i owoce.

Smacznego :))

pigwowiec, pigwa


4 komentarze:

  1. Dobrze wiedzieć nie wiedziałam że coś takiego jest

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie wypróbuj przepis, witaminy na całą zimę prosto z krzaka :D

      Usuń
  2. Ja już zaczęłam zbiórkę pigwowca w swoim ogrodzie, dojrzewa powoli na krzakach i niestety spada z nich, czasem za wcześnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten, co spadnie jest już dojrzały, więc do syropu nim 😊

      Usuń

Zapraszam do polubienia mojego fanpage https://www.facebook.com/bulkazchlebem1