Surica

 

Surica

Surica jest ostatnio coraz bardziej popularnym napojem, który według wierzeń ludowych i ustnych przekazów był pity i lubiany przez dawnych Słowian. Jest to lekko fermentowany napój na bazie jadalnych roślin, miodu i wody. Każda surica jest ma inny skład, ponieważ wykorzystuje się do niej jadalne rośliny, które akurat mamy dostępne. 

Co potrzeba:

Na słój 7 litrowy

  • 4,5 l przegotowanej wystudzonej wody,
  • 280 g miodu,
  • 1 litr wsadu roślinnego
  • Wykonanie:

Wodę zagotowujemy w garnku, zostawiamy do wystudzenia, dodajemy miód, mieszamy do rozpuszczenia. Do dużego słoja dajemy jadalne rośliny, mogą to być jadalne kwiaty, owoce sezonowe, liście roślin jadalnych. W moim słoiku znalazły się między innymi, papierówki, kwiat juki ogrodowej, maliny, borówki, liście jeżyny, liście czarnej porzeczki, gałązka rozmarynu, kwiaty lawendy. W innym słoju znalazły się między innymi liście brzozy, jagoda kamczacka, liście czarnej porzeczki, liście malin, płatki róży jadalnej, kwiaty chabru, młode pędy sosny. Do słoja z roślinami wlewamy wodę z miodem, delikatnie mieszamy, przykrywamy ściereczką, zabezpieczamy gumką. Słój zostawiamy na blacie w kuchni, kilka razy dziennie delikatnie ruszamy słojem, żeby wymieszać rośliny z wodą. Możecie też mieszać łyżką. Po trzech dniach napój powinien być już lekko gazowany i dobry do picia. Zlewamy go do garnka, trzymamy w lodówce. Surica nadaje się do picia do dwóch tygodni, ale najlepsza jest pita na bieżąco. 

Smacznego :))

miód, maliny, borówki, liście malin, liście jeżyn, lawenda, róża, papierówki, liście brzozy, juka ogrodowa, jagoda kamczacka



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do polubienia mojego fanpage https://www.facebook.com/bulkazchlebem1